(46) 831 41 02 [email protected]

      Kontrolowane eksplozje w ekopracowni, zajęcia plastyczne, zagadki matematyczne i konkursy sportowe, a także pamiątkowa fotografia z rycerzem zakonu krzyżackiego to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na kandydatów do naszej Szkoły Podstawowej podczas sobotniego Dnia Otwartego.

      18 marca br. o godzinie 15.00 w szkolnej świetlicy budynku naszego zebrali się wraz z rodzicami uczniowie przyszłej klasy IV i VII. Wszystkich przybyłych powitała ciepło p. Karolina Hanuszkiewicz – dyrektor szkoły, która przedstawiła kadrę pedagogiczną, a także omówiła proponowaną ofertę edukacyjną oraz aktualną bazę szkoły, podkreślając,  że stwarza ona bardzo dobre warunki do realizacji zadań nowej ośmioklasowej szkoły podstawowej. Dyrektor zwróciła również uwagę na istotną rolę rodziców – partnerów szkoły, którzy wspólnie z dziećmi i nauczycielami powinni tworzyć przestrzeń, w której każdy głos jest ważny.

      – Nasza szkoła to placówka kameralna i bezpieczna, otwarta, wspierająca rozwój ucznia, nowoczesna oraz rozwijająca pasje i zainteresowania, to szkoła, w której najważniejszy jest uczeń – przekonywała dyrektor szkoły.

      Na zakończenie części oficjalnej wystąpili uczniowie klas I gimnazjum, którzy pod opieką p. Violetty Kacprzyk – Puszcz przedstawili w humorystyczny sposób dylematy kandydata do nowej szkoły, który po wysłuchaniu starszych kolegów stwierdza jednoznacznie „chylę czoła, niezła ta szkoła…”.

      Następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do wędrówki po szkole i udziału w atrakcyjnych zajęciach. W ekopracowni można było zobaczyć efektowne pokazy chemiczne z wykorzystaniem substancji ogólnie dostępnych. Uczestnicy byli świadkami palącego się banknotu 50 zł (który użyczył jeden z rodziców). Wszyscy odetchnęli z ulgą,  a najbardziej właściciel banknotu, gdy okazało się, że banknot nie spłonął. Spalił się za to magnez i to jeszcze jak. Uczniowie mogli również samodzielnie sprawdzić, jak barwią się roztwory pod wpływem pewnych substancji. Frajdą okazała się gra edukacyjna na tablicy interaktywnej. Każdy chętny mógł prawidłowo posegregować śmieci, na razie jedynie palcem na tablicy.

      Duże zdziwienie na mikroskopujących wywołał obserwowany preparat krwi ludzkiej – To ja mam taką krew? Nie wiedziałem – stwierdził jeden z uczniów. Dopełnieniem wizyty w „Ekopracowni” było sprawdzenie swoich umiejętności w masażu serca wykonywanym na profesjonalnym fantomie. Po krótkim instruktażu wszyscy chętni świetnie sobie poradzili, a w szczególności aktualni trzecioklasiści.

      W pracowni przedmiotów humanistycznych przyszli uczniowie z pomocą rodziców i gimnazjalistów z zapałem oddali się twórczej pracy. W ruch poszły kolorowe papiery, nożyczki, klej i chwilę później można było podziwiać przepięknie wykonane wiosenne zajączki i jaskółki, które dzieci zabrały do domu.  Dodatkową niespodzianką było  zadanie domowe  pt. „Moja nowa szkoła”.  Mali goście otrzymali plan szkoły i naklejki z symbolami odwiedzanych klasopracowni,  dzięki czemu będą mogli sprawdzić, czy w czasie Dnia Otwartego udało im się dobrze poznać swoją przyszłą szkołę.

      Kolejnym odwiedzonym punktem była biblioteka szkolna. Uczniowie zapoznali z się księgozbiorem, a także projektowali głowice kolumn. Jednak największym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród rodziców cieszyły się szkolne kroniki. Odnalezienie siebie na kartach historii Szkoły Podstawowej w Strzybodze przywołało wspomnienia i wywołało wiele wzruszeń.

      Dalszym punktem wędrówki była pracownia językowa. Uczniowie przy użyciu słuchawek wysłuchali piosenki Louisa Armstronga pt. „What a Wonderful World”, wykonali kilka ćwiczeń z języka angielskiego, a także obejrzeli prezentację multimedialną ze szkolnych obchodów Dnia Św. Patryka.

      W drzwiach pracowni historyczno-geograficznej czekał na wszystkich gości rycerz zakonu krzyżackiego, w którego wcielił się Adrian Paćkowski – uczeń klasy I gimnazjum. Krzyżak oprowadził uczniów po klasie i zapoznał z pomocami dydaktycznymi, które na co dzień ułatwiają naukę gimnazjalistom.

      Ostatnią odwiedzaną salą lekcyjną była pracownia matematyczno-fizyczna, w której uczestnicy „łamali sobie głowy” podczas układania tangramów na tablicy interaktywnej oraz w wersji papierowej. Były także ciekawe gry dydaktyczne, zabrakło tylko czasu, żeby to wszystko obejrzeć, dotknąć, dowiedzieć się czegoś więcej, ale trzeba przecież poznać całą szkołę! Nic straconego, przecież uczniowie rozpoczynający naukę od 1 września 2017 r. będą mieli na to czas. Tymczasem po wysiłku intelektualnym przyszła pora na wysiłek fizyczny. Zaproszeni goście mieli szansę spróbować swoich sił w podnoszeniu ciężarów na szkolnej siłowni oraz potrenować rzuty do kosza. Najlepsi zostali nagrodzeni.

      Na zakończenie Dnia Otwartego, gdy wszyscy ponownie spotkali się w szkolnej świetlicy, zaprezentowali się utalentowani muzycznie – tj. wokalnie oraz instrumentalnie (gitara, trąbka) uczniowie gimnazjum.

      Podsumowując spotkanie, dyrektor szkoły podziękowała wszystkim za obecność i wspólna zabawę, i zaprosiła uczniów wraz z rodzicami na słodki poczęstunek – tj. gofry przygotowane przez uczennice klasy II i III pod opiekę
      p. Wioletty Zagibajło.

      Skip to content