(46) 831 41 02 [email protected]

Akcja ,,Żonkile” 2022 r.
20 kwietnia 2020 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno – edukacyjnej ,,Żonkile” zorganizowanej w 79 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Muzeum POLIN w Warszawie. Osobą odpowiedzialną za przebieg akcji w naszej szkole był mgr Mariusz Śmiałek.

Choć akcja Żonkile 19 kwietnia odbywa się rokrocznie, począwszy od 2013 roku, to nadal nie wszyscy wiedzą, o co w niej chodzi. Akcja Żonkile od kilku lat organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.

Przypomnijmy, że to właśnie 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Żydzi walczyli do 16 maja 1943, kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i – na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego – wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportu gen. Jurgena Stroopa w czasie operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów. 

Jak już wspominaliśmy powyżej, celem akcji Żonkile jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Dlaczego jednak to akurat żonkile przypinamy tego dnia do ubrań? Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żonkile 19.04, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. 

Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19.04 co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby. 

Skip to content