Dzień Ziemi, obchodzony corocznie 22 kwietnia, jest doskonałą okazją do podjęcia działań edukacyjnych i promowania świadomości ekologicznej. Nauczycielka biologii i samorząd szkolny zorganizowali wyjątkowe  urodziny Ziemi, ponieważ tegoroczne obchody pod hasłem „Mniejszy ślad – lepszy Świat” świętowaliśmy cały tydzień od  22 do 26  kwietnia. Na uczniów w tym czasie czekało wiele atrakcji. W świetlicy szkolnej pojawiła się gazetka tematyczna, uczniowie zagrali w zielone (aby przyłączyć się do zabawy, wystarczyło  ubrać się w wyznaczonym dniu na zielono), a przedstawiciele poszczególnych klas mieli okazję  wcielić się w role  projektantów odzieży.

Pierwsze zadanie polegało na zaprojektowaniu koszulki z logo Dnia Ziemi 2024 powiązanej ze sposobem pomocy Ziemi. Każda z klas miała przydzielony inny temat.

Klasa I  – szanuj zieleń

Klasa II – oszczędzaj wodę

Klasa III – segreguj odpady

Klasa IV- nie śmieć

Klasa V – sadź rośliny

Klasa VI – oszczędzaj prąd

Klasa VII i VIII- używaj wielorazowych opakowań

Drugim zadaniem było zorganizowanie pokazu mody ekologicznej. W tym celu uczniowie  przygotowali  elementy ubiorów z różnego rodzaju materiałów przeznaczonych do recyklingu takich jak: tektura, stare gazety, plastikowe butelki, kubeczki, nakrętki, folia, torebki plastikowe  itp. Trzeba przyznać, że kreatywność  i pomysłowość uczniów w wykonaniu strojów przerosły oczekiwania organizatorów .

Kolejnym punktem obchodów urodzin Ziemi  był happening ekologiczny. Uczestnikami  marszu byli uczniowie z klas 1-3, którzy trzymając w rękach własnoręcznie wykonany transparent, przy odgłosach samodzielnie wykonanych grzechotek z plastikowych butelek przemaszerowały barwnym korowodem  w okolicach szkoły, śpiewając piosenki o treściach ekologicznych i skandując hasła proekologiczne.

Na zakończenie świętowania urodzin Ziemi zasiedliśmy wszyscy przy ognisku i piekliśmy kiełbaski.  Dopełnieniem dnia było wspólne sadzenie roślin w otoczeniu szkoły. Warto podkreślić, że  rośliny zostały pozyskane od rodziców uczniów i przyjaciół szkoły, za co bardzo dziękujemy.

To był dobry tydzień dla nas i naszej Ziemi, bo dzięki takim działaniom zwiększa się świadomość ekologiczna uczniów, rodziców i mieszkańców naszej miejscowości.

Serdeczne podziękowania składamy naszym darczyńcom, którzy wsparli naszą inicjatywę  przekazując drzewka, krzewy i kwiaty, które ozdobią teren naszej szkoły.

Szkółka Krzewów Ozdobnych Ilony i Jacka Cioków

Bursztynowicz K.